زمان تعویض صفحه کلاچ چه موقع است؟ | چگونه طول عمر صفحه کلاچ را بالا ببریم؟

قطعات خودرو, مقالات

در این مقاله میخواهیم زمان تعویض صفحه کلاچ و نحوه نگهداری از صفحه کلاچ را به شما بازگو کنیم. با ما تا آخر این مقاله همراه باشید.

 هر خودرویی برای حرکت به اجزای مختلفی مانند دیسک و صفحه کلاچ، گیربکس و … نیازمند است که تمامی اجزا در سیستم انتقال جای می‌گیرند. در این سیستم کلاچ وظیفه قطع و وصل کردن نیرو را بر عهده دارد و توان تولید شده توسط موتور را کنترل می‌کند. قدرتی که موتور تولید می‌کند از طریق میل لنگ به حرکت دورانی تبدیل می‌شود و به واسطه دیسک و صفحه به جعبه دنده انتقال داده می‌شود و پس از اعمال ضریب دنده مناسب به دیفرانسیل انتقال داده می‌شود و در انتها قدرت به چرخ‌ها می‌رسد.

 نکته قابل توجه آن است که راننده زمان‌هایی را نیاز دارد که قدرت موتور به چرخ‌ها منتقل نشود، مانند زمان توقف که در اینجا ارتباط میان موتور و سیستم انتقال قدرت قطع می‌شود و وظیفه آن را کلاچ بر عهده دارد. با توجه به وظیفه‌ای که دیسک و صفحه بر عهده دارد، به نوعی یکی از قطعات مصرفی و بسیار پرکاربرد خودرو به حساب می‌آید که در ادامه با زمان تعویض صفحه کلاچ به صورت کامل آشنا خواهید شد.

 

زمان تعویض صفحه کلاچ

تشخیص زمان تعویض صفحه کلاچ

 برای اطلاع از زمان تعویض صفحه کلاچ لازم است که گیربکس خودرو باز شود که به همین دلیل قبل از باز کردن گیربکس با انجام چند آزمایش ساده می‌توان از سلامت دیسک و صفحه اطلاع پیدا کرد. اولین آزمایش توجه به شتاب اولیه و شتاب‌های ناگهانی خودرو است که در صورت تمام شدن دیسک و صفحه خودرو شتاب لازم را نخواهد داشت. برای آزمایش شتاب خودرو زمانی که در حال حرکت هستید باید دقت کنید که آیا متناسب با فشردن پدال گاز خودرو کشش کافی را دارد یا نه که در صورت نداشتن زمان تعویض صفحه کلاچ رسیده است.

 دومین آزمایش زمانی است که خودرو در حالت سکون قرار گرفته و شما آن را در دنده یک قرار می‌دهید و در این حالت اگر زمانی که پدال کلاچ را رها کردید بدنه خودرو شروع به لرزش کرد، نشانه تمام شدن دیسک و صفحه خواهد بود. آزمایش بعدی قرار دادن خودرو در حالت سکون در دنده دو و رها کردن ناگهانی خودرو است که در صورت خاموش نشدن موتور و حرکت خودرو به طور حتم دیسک و صفحه نیازمند تعویض خواهد بود. شما میتوانید با مراجعه به خدمات خودرو در یزد، خرید لوازم یدکی کیا یا لوازم یدکی هیوندای به راحتی این قطعه را تعویض نمایید.

پیشنهاد شده اینو بخونی!  رانندگی بهینه چیست؟ برسی روش های کاهش مصرف سوخت

 همچنین به یاد داشته باشید که در صورت تمام شدن دیسک و صفحه کلاچ دنده‌ها به خصوص دنده یک و دنده عقب به خوبی جا نمی‌روند و راننده برای انجام این کار دچار مشکل می‌شود. از دیگر روش‌هایی که برای اطلاع از زمان تعویض دیسک و صفحه از آن بهره گرفته می‌شود، توجه به قدرت خودرو در حرکت در سربالایی‌ها است که در صورت نیاز به تعویض صفحه کلاچ خودرو ضعیف عمل می‌کند.

آشنایی با عوامل کاهش عمر مفید صفحه کلاچ

بهتر است قبل از آنکه زمان تعویض صفحه کلاچ برسد با عواملی که در طول عمر صفحه کلاچ تاثیرگذار هستند، به صورت کامل آشنا شوید تا بتوانید مانع از کاهش عمر این قطعه خودرو شوید. در ادامه تعدادی از این عوامل قرار گرفته‌اند:

1.  انتخاب دنده نامناسب

زمانی که در سربالایی ها در حال رانندگی هستید، باید به عوض کردن به موقع دنده دقت کافی داشته باشید. به طور کلی بهترین و مناسب‌ترین دنده برای چنین شرایطی دنده یک و دو است و استفاده از دنده‌هایی به غیر از این دو فشار زیادی را به خودرو وارد می‌آید و نتیجه آن خرابی دیسک و صفحه خواهد بود.

2.  درست عوض نکردن دنده

در طول رانندگی باید به این نکته دقت داشته باشید که برای تعویض دنده کلاچ همیشه باید تا انتها فشار داده شود تا آسیبی به دیسک و صفحه وارد نشود. در صورتی که کلاچ به درستی فشار داده نشود دیسک و صفحه در زمان کوتاهی نیاز به تعویض پیدا خواهد کرد.

3.  شتاب بالا

هرچند خیلی از راننده‌ها به شتاب و سرعت بالا در زمان رانندگی علاقه بسیاری دارند ولی در نظر داشته باشید که خودروهایی که همیشه شتاب و سرعت بالایی دارند، دیسک و صفحه سالمی نخواهند داشت و زمان تعویض صفحه کلاچ خیلی زود فرا می‌رسد.

پیشنهاد شده اینو بخونی!  تا چه میزان از قطعات کیا و هیوندای و یا سایر برند ها شناخت دارید؟

4.  سرنشینان زیاد

هر خودرو آستانه تحمل وزن خاصی دارد و در صورتی که از میزان توصیه شده سرنشینان بیشتری از خودرو استفاده کنند به طور حتم به دیسک و صفحه آن فشار بیشتری وارد می‌شود و زمان تعویض آن زود به زود از راه خواهد رسید.

5.  قرار دادن مداوم پا روی کلاچ

بسیاری از راننده‌ها عادت دارند که پای خود را در طول رانندگی بدون فشار روی کلاچ قرار دهند که هرچند فشار زیادی به کلاچ وارد نمی‌کنند ولی وزن قرار گرفته روی کلاچ می‌تواند به دیسک و صفحه آسیب وارد کند.

6.  رانندگی در ترافیک

همانطور که می‌دانید در ترافیک‌های سنگین به دلیل آنکه خودروها فاصله‌های کمی را طی می‌کنند دائم باید از کلاچ برای توقف و حرکت استفاده شود. همین استفاده مداوم می‌تواند آسیب‌هایی به دیسک و صفحه وارد کند و زمان تعویض صفحه کلاچ را جلو بیندازد.

 

تعویض دیسک صفحه

نکاتی برای تعویض صفحه کلاچ

یکی از مهم‌ترین نکات برای تعویض دیسک و صفحه کلاچ آن است که این قطعه بسیار حساس بوده به همین ترتیب به منظور تعویض آن باید استادکاران با تجربه در این زمینه کمک بگیرید. همچنین دقت داشته باشید که در زمان تعویض این قطعه از خودرو لازم است که روغن گیربکس نیز عوض شود.

سخن آخر

در این مقاله با روش‌های تشخیص زمان تعویض صفحه کلاچ و همچنین عواملی که باعث ایجاد آسیب به صفحه کلاچ می‌شوند، به صورت کامل آشنا شدید.

با توجه به موارد گفته شده در صورتی که به تازگی رانندگی را شروع کرده‌اید، بهتر است نحوه کار با کلاچ را بیشتر تمرین کنید تا بتوانید باعث افزایش طول عمر صفحه کلاچ شوید. همچنین توجه به حالت‌های مختلف خودرو اهمیت بسیاری دارد تا زمانی که دیسک و صفحه نیاز به تعویض دارد را در کوتاه‌ترین زمان متوجه شوید تا به قسمت‌های دیگر خودرو آسیبی وارد نشود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

مطالب پیشنهادی

فهرست