4 تا از شایع‌ترین اصطلاحات فنی خودرو که باید بدانید | روش‌های برطرف کردن آن‌ها

قطعات خودرو, مقالات

 اصطلاحات فنی خودرو  جزو مواردی هستند که تمامی رانندگان باید آشنایی مختصری را با آن‌ها داشته باشند تا بتوانند در مواقع ضروری ایرادات خودرو را به زبان ساده بیان کنند. در این مقاله قصد داریم تا تعدادی از این اصطلاحات ( ناک موتور، خام سوزی، کپ زدن خودرو و یاتاقان ) را به همراه روش‌های برطرف کردن آن‌ها به شما عزیزان ارائه دهیم.

معرفی رایج‌ترین اصطلاحات فنی خودرو

 

ناک زدن موتور:

 Motor Knocking که در زبان فارسی به معنای ناک موتور و یا ناک زدن موتور می‌باشد یکی از رایج‌ترین اصطلاحات فنی خودرو است و به معنای شنیده شدن صدایی شبیه به صدای به هم خوردن قاشق و چنگال از موتور خودرو می‌باشد و ادامه یافتن این حالت می‌تواند باعث خراب شدن موتور اتومبیل و وارد شدن هزینه‌های سنگین به شما شود و جالب است بدانید که این صدا بیشتر در هنگام رانندگی در مسیر‌های سربالایی و یا در شرایطی که موتور خودرو تحت فشار قرار دارد از پیستون‌ها آزاد می‌شود.

 در حالت عادی، فرایند جرقه زدن در هنگامی که نسبت مناسبی از بنزین و اکسیژن در پیستون‌ها قرار دارد اتفاق می‌افتد و باعث حرکت کردن پیستون‌ها می‌شود ولی در حالت ناک زدن موتور، مشتعل شدن مخلوط سوخت و اکسیژن در پیستون‌ها قبل از جرقه زدن شمع‌ها اتفاق می‌افتد و این پدیده باعث وارد شدن یک ضربه خفیف به پیستون‌ها و سایر قطعات موتور همچون شاتون و بدنه‌ی سیلندر می‌شود و می‌تواند باعث خراب شدن موتور اتومبیل شما گردد.

 ناک زدن موتور که یکی از رایج‌ترین اصطلاحات فنی خودرو محسوب می‌شود نیازمند رسیدگی سریع است و جزو پدیده‌های رایج در موتور اتومبیل‌هایی همچون: سانتافه، هایما و جک محسوب می‌شود و موارد بسیاری وجود دارند که می‌توانند باعث ایجاد شدن این حالت شوند. از جمله مهم‌ترین دلایل این پدیده می‌توان به مواردی همچون: پایین بودن اکتان بنزین، مسدود و یا فرسوده شدن محفظه احتراق سوپاپ، کهنه و یا خراب شدن شمع‌های خودرو و بی کیفیت بودن و یا کم بودن روغن موتور اشاره کرد.

آشنایی با اصطلاحات فنی خودرو به منظور درک مشکلات اتومبیل امری ضروری است. ناک یکی از این موارد است.

روش برطرف کردن ناک زدن موتور:

 در صورتی که موارد ذکر شده در قسمت قبلی علت ناک زدن موتور نبودند باید از ریمپ کردن و یا تنظیم دوباره ECU برای برطرف کردن این ایراد استفاده کرد. در این فرایند زمان جرقه زنی خودرو تنظیم می‌شود و از مشتعل شدن بنزین قبل از جرقه زدن شمع جلوگیری می‌گردد.

خام سوزی بنزین از دیگر اصطلاحات فنی خودرو است:

 خام سوزی بنزین یکی از مهم‌ترین و شایع‌ترین اصطلاحات فنی خودرو می‌باشد و افراد بسیاری برای شناسایی علت‌های این پدیده و برطرف کردن آن به تعمیرگاه‌های خودرو مراجعه می‌کنند. خام سوزی بنزین به معنای احتراق ناقص بنزین در سیلندر‌ها و آزاد شدن بنزین اضافی از طریق اگزوز خودرو است و این حالت می‌تواند مشکلات متعددی را برای شما ایجاد کند.

 سوختن ناقص بنزین در پیستون‌ها ضمن کاهش شتاب خودرو و میزان خروجی موتور باعث افزایش مصرف سوخت اتومبیل و افزایش آلودگی هوا نیز نیز خواهد شد و هزینه‌های شما را افزایش خواهد داد. همچنین، لازم است به این نکته توجه داشته باشید که خام سوزی تنها هزینه‌های نگهداری از اتومبیل را افزایش نمی‌دهد و این پدیده می‌تواند نشانه‌ی خراب شدن یکی از اجزای موتور باشد و به همین دلیل است که باید سریعاً ریشه یابی و برطرف شود.

پیشنهاد شده اینو بخونی!  تا چه میزان از قطعات کیا و هیوندای و یا سایر برند ها شناخت دارید؟

 از جمله شایع‌ترین دلایل خام سوزی بنزین می‌توان به مواردی همچون: خراب بودن شمع‌ها و یا یکی از اجزای سیستم جرقه زنی خودرو، عملکرد ناقص سیستم انژکتوری، خراب بودن سنسور اکسیژن و یا یکی از حسگر‌های سیستم سوخت رسانی و خراب بودن یکی از اجزای سیستم اگزوز خودرو اشاره کرد. جالب است بدانید که شناسایی این ایراد آسان است و شما می‌توانید با اندازه گیری میزان مصرف سوخت اتومبیل خود و یا بررسی بوی گاز‌های خارج شده از اگزوز این مشکل را به راحتی شناسایی نمایید.

خام سوزی بنزین یکی از شایع‌ترین اصطلاحات فنی خودرو است

برطرف کردن خام سوزی بنزین:

 همان‌گونه که در قسمت‌های قبلی مشاهده کردید، خام سوزی بنزین به عنوان یکی از شایع‌ترین اصطلاحات فنی خودرو با علت‌های مختلفی پدیدار می‌شود و می‌توان با بررسی سیستم‌های سوخت رسانی و انژکتوری خودرو علت اصلی این مورد را شناسایی و برطرف کرد. با این حال، بهتر است به این نکته توجه داشته باشید که خراب شدن و یا کثیف بودن شمع‌ها رایج‌ترین علت این پدیده می‌باشد و بهتر است که در وهله اول شمع‌های خودرو بررسی شوند.

کپ کردن ماشین:

 کپ کردن ماشین که با عبارت‌هایی همچون کله زدن خودرو و سکته کردن ماشین نیز شناخته می‌شود از دیگر اصطلاحات فنی خودرو است و به معنای کاهش شدید دور موتور، کاهش خروجی موتور و خاموش شدن خودرو در اثر فشار دادن پدال گاز است. این پدیده یکی از مشکلاتی است که در اتومبیل پژو 206 بیشتر از سایر خودروهای تولید داخل دیده می‌شود و می‌تواند مشکلاتی را برای شما ایجاد کند.

 در این حالت، با فشرده شدن پدال گاز توسط راننده سرعت و دور موتور خودرو به جای افزایش دچار کاهش می‌شوند و چنانچه خودرو در وضعیت دنده قرار داشته باشد، بدنه اتومبیل در اثر فشردن پدال گاز به جلو جهش می‌کند و خودرو خاموش می‌شود و این حالت با نام کله زدن خودرو شناخته می‌شود. کپ کردن ماشین که یکی از رایج‌ترین اصطلاحات فنی خودرو می‌باشد زمانی پدیدار می‌شود که نسبت مناسبی از سوخت و هوا در هنگام جرقه زدن شمع‌ها در داخل پیستون‌ها قرار نداشته باشد و این حالت باعث افت شدید خروجی موتور و یا حتی خاموش شدن اتومبیل خواهد شد.

 از جمله مهم‌ترین مواردی که می‌توانند باعث کپ کردن ماشین شوند می‌توان به مواردی همچون: وجود ایراد در سیستم انژکتوری، معیوب بودن سنسور اکسیژن خودرو، وجود اختلال در سیستم ECU، کثیف بودن و یا خراب شدن شمع‌ها و یا گرفتگی فیلتر بنزین اشاره کرد که جزو شایع‌ترین دلایل بروز این مشکل هستند.

معیوب بودن یکی از اجزای سیستم سوخت رسانی می‌تواند باعث کپ کردن اتومبیل شود.

برطرف کردن کپ کردن ماشین:

 در صورتی که کپ کردن اتومبیل شما با تعویض و یا بررسی قطعات خودرو برطرف نشد باید برای تنظیم دوباره ECU خودرو اقدام نمایید ولی با این حال، این مشکل در بیش از 90 درصد مواقع با بررسی و تعمیر سیستم‌های انژکتوری و سنسور اکسیژن اتومبیل برطرف می‌شود و نیازی به تنظیم دوباره ECU وجود ندارد.

پیشنهاد شده اینو بخونی!  سرویس دوره ای کیا و هیوندای | چگونه طول عمر خودرو خود را بالا ببریم؟ | زمان تعویض لوازم مصرفی

یاتاقان زدن خودرو:

 یاتاقان یا بلبرینگ قطعه‌ای است که در قسمت‌های مختلف خودرو وجود دارد و یکی از مهم‌ترین بلبرینگ‌های خودرو در حدفاصل میان میل لنگ و شاتون قرار گرفته است. بلبرینگ‌ها وظیفه کاهش اصطکاک در حرکت‌های چرخشی را بر عهده دارند و یاتاقان قرار گرفته در موتور باعث کاهش اصطکاک میان میل لنگ و شاتون در هنگام حرکت چرخشی این دو قطعه می‌شود و از ارتباط مستقیم این دو قطعه جلوگیری می‌کند.

 همچنین، یاتاقان‌ یا بلبرینگ همواره آغشته به روغن است و این روغن از افزایش دمای این قطعه و خوردگی آن در اثر اصطکاک جلوگیری می‌نمایند. اصطلاح یاتاقان زدن که یکی از شایع‌ترین اصطلاحات فنی خودرو می‌باشد به معنای افزایش شدید دمای این قطعه و تغییر شکل آن در اثر حرارت است و این عامل می‌تواند باعث بوجود آمدن علائم و نشانه‌هایی همچون: شنیده شدن صدای ضربه از موتور در هنگام فشار دادن پدال گاز، قفل شدن موتور و کاهش خروجی موتور و یا همان کم جان شدن خودرو در هنگام رانندگی شود.

از جمله شایع‌ترین دلایل یاتاقان زدن خودرو می‌توان به مواردی همچون: کهنه و نامرغوب بودن روغن موتور، جمع شدن براده‌های آهن در کارتل، خراب شدن پمپ روغن و کهنه بودن بلبرینگ‌ها اشاره کرد.

یکی از شایع ترین خودرو هایی که یاتاقان میزنند میتوان به هیوندای سانتافه اشاره کرد.

نا مرغوب بودن روغن موتور میتواند باعث یاتاقان زدن شود

روش برطرف کردن یاتاقان خودرو:

تنها روش برطرف کردن یاتاقان زدن خودرو تعویض بلبرینگ موتور با یک نمونه جدید‌تر است و در این حین بهتر است که سایر سیستم‌های خودرو همچون پمپ روغن و کارتل روغن نیز بررسی شوند و ایرادات احتمالی آن‌ها برطرف گردند. بهتر است به این مورد توجه داشته باشید که می‌توان با تعویض منظم روغن موتور و بلبرینگ‌ها از بروز این مشکل و زمینگیر شدن خودرو جلوگیری کرد.

کدام مجموعه بهترین خدمات را در زمینه تامین قطعات یدکی هیوندای و قطعات یدکی کیا به مشتریان ارائه می‌دهد؟

بدون شک چیتا پارتس به عنوان یکی از بهترین تامین کننده قطعات یدکی خودروهای کیا و هیوندای در ایران شناخته می‌شود و این مجموعه از شهرت و اعتبار بسیار زیادی در این زمینه برخوردار است. این شرکت وارد کننده رسمی قطعات کمپانی Genuine Parts است و تمامی محصولات و خدمات خود را به همراه گارانتی اصالت و کیفیت به مشتریان ارائه می‌دهد و این عامل باعث شده است تا شرکت چیتا پارتس به بهترین انتخاب برای خرید قطعات خودروهای کره‌ای تبدیل شود.

همچنین، کارشناسان این مجموعه آماده پاسخگویی به سوالات و ابهامات شما در رابطه با خدمات این شرکت هستند و شما می‌توانید با خیالی آسوده و بدون نگرانی از مقوله کیفیت و قیمت تمامی قطعات یدکی مورد نیاز خود را از شرکت چیتا پارتس تهیه نمایید.

مجموعه چیتا پارتس بهترین خدمات را در اختیار شما میگذارد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

مطالب پیشنهادی

فهرست